Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
03.01.2014 00:47 - Беден богат храни
Автор: sylviastefanova Категория: Политика   
Прочетен: 1893 Коментари: 1 Гласове:
-1


Постингът е бил сред най-популярни в категория в Blog.bg
Разговорът за българските имигранти трябва да се води систематично.
Какво означава това?
Означава да не забравяме, че (според западни медии) 8-10 на сто от работещите в чужбина българи са висококвалифицирани кадри. Те плащат високи данъци там, правят солидни социални отчисления и имат принос (не рядко съществен) към печалбите на сферата, в която са ангажирани.
Подготовката на тези кадри струва много пари. Плащаме ги ние. Или докато са учили тук, или докато го правят навън. Образованието у нас е по-евтино, но то е за сметка на заплатите на нашите учители и на преподавателите ни във ВУЗ.
Излиза, че бедна България подготвя на безценица квалифицирани кадри, които подарява навън. За благодарност ни унижават. С предизборни цели.
Излиза, че (ще ме извините) освен генетичен материал, пращаме в чужбина сериозно количество български финансови и интелектуални инвестиции в човешки капитал. Който там работи за други национални икономики, пазари и социални системи.
Нима това няма цена?
Естествено, че има и е редно да я пресметнем. Така, както “пресмятат” тези, които подхвърлят, че паразитираме върху социалните им фондове.
Известно е какви кадри изпращаме навън, освен младежите, завършилите с отличен средното си образование. А то – между другото - също има цена. Самите младежи са безценни.
Известно е, че заминават квалифицирани лекари, зъболекари, медицински сестри, инженерни и IT специалисти, икономисти, финансисти и мениджъри…
Като е толкова лесно да се подготвят, защо в страни като Германия, Франция и Англия има глад за такива кадри?
Колко струва образованието и подготовката на един лекар или зъболекар във Великобритания или Франция? На един инженер, архитект или компютърен специалист? На един лингвист или университетски преподавател? На колко помощи за безработни се равняват то?
Образованието им е скъпо, търсят ги, а и от всяко дърво свирка не става. Необходими са още акъл, упоритост и талант.
Нашите специалисти ги притежават, а държави като Великобритания и Франция ги получават наготово отвън Като си внасят имигрантите, които уж не желаят.
Това също е причина сметката да бъде направена. За да видим колко принадена стойност сме харизали на държавите, които ни хулят сега.
Как се смята ли?
Смята се просто. Взима се броят на работещите българи във Великобритания, например. След това данните за техните професии, образование и квалификация. После средните заплати, осигуровки и данъци във въпросните сектори. После себестойността на образованието в тези сфера. Както там, така и у нас. После се прави сравнение  с размера на средните работни заплати.  И се включва елката. За да стане най-сетне очевидно кой, на кого и какво дава.
Според експерта по миграция Клаус Баде 46 % от имигрантите в Германия са квалифицирани, 22%  имат висока квалификация и академична степен.
.





Гласувай:
2



1. sylviastefanova - Искам да допълня този пост с още един ...
03.01.2014 19:17
Искам да допълня този пост с още един пример. Когато футболен клуб прави трансфер на добрите си футболисти, той получава суми за тях.Нека условно ги наречем бонуси.Те се изплащат, защото се смята за справедливо клубът, който е изградил тези добри играчи да получава финансова компенсация за усилията и парите, които е вложил в тях. Тези бонуси са извън заплатите, които полчават футболистите, когато започнат да играят и да трупат точки за своя нов отбор. Никой не се интересува колко и какви пари те изпращат на близките си, след като си платят данъците и осигуровките в страната, където играят. Оказва се, че България и ние като общност не получаваме дори това...А фактът, че захранваме други и по-богати страни с квалифицирани специалисти, изградени кадри и младост, се интерпретира като "благоволение" от тяхна страна. Да, държавата ни не получаваме нищо за специалистите, които "изнася". Пропуснатите
"бонуси" обаче косвено би следвало да се компенсират чрез принципа на свободно движение на хора, включително и на такива, които в един момент ще разчитат на социалите системи на приелите ги страни. Дори розите имат бодли. А в ЕС май някои искат да получават само уханието им и розовото масло.
цитирай
Търсене

За този блог
Автор: sylviastefanova
Категория: Политика
Прочетен: 1143113
Постинги: 424
Коментари: 709
Гласове: 2438
Календар
«  Април, 2024  
ПВСЧПСН
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930
Блогрол
1. - Управление на мира - една интересна книга
2. И ДРУГАРИТЕ ОТ ЦК БИЛИ СОЦИАЛНО СЛАБИ. УБО ПЛАЩАЛО ПО 1 200 ЛВ. НА МЕСЕЦ ЗА ХРАНА НА ПЪРВИТЕ
3. КАТО ШЕЙХ ТОДОР ЖИВКОВ ДАРЯВАЛ ТОНОВЕ С НЕФТ
4. ЗА ДВЕ ГОДИНИ БКП ИЗНЕСЛА 1 МЛРД $ В ЧУЖБИНА
5. ОРТЕГА ИЗМОЛИЛ 20 МЛН. ЗА НИКАРАГУА.НА БАНГЛАДЕШ ПОДАРЯВАМЕ 500 Т САПУН И 100 Т КОНСЕРВИ
6. БКП РАЗДАЛО КРЕДИТИ НА НАД 30 ДЪРЖАВИ В СВЕТА
7. ИДЕОЛОГИЯ НА ГОЛЯМОТО РАЗГРАБВАНЕ. С ПОДПИСА НА ЖИВКОВ БКП ДАЛА 1 МЛРД. НА ИРАК ЗА ОРЪЖИЕ
8. ЗАД КУЛИСИТЕ НА ДИПЛОМАЦИЯТА
9. БЪЛГАРСКИЯТ ГУЛАГ
10. БАН ОПРАВДА ВЪЗРОДИТЕЛНИЯТ ПРОЦЕС ПО НАРЕЖДАНЕ НА ЦК НА БКП
11. АКАД. АНГЕЛ БАЛЕВСКИ СРЕЩУ ПАВЕЛ МАТЕВ. БИТКА ЗА АНТИКИ И КОЛЕКЦИИ
12. СОФИЯ ПРЕС - НЕДОСЕГАЕМАТА ИМПЕРИЯ
13. НАРОДЪТ!
14. БСП И СОЛУНСКАТА МИТНИЦА
15. КЪДЕ СЕ СТОПИХА ПАРИТЕ НА БЪЛГАРИТЕ В ЧУЖБИНА
16. ЗАДАВА СЕ НОВОТО БЪЛГАРСКО ОГРАБВАНЕ
17. ЗА ЧЕСТТА НА СОЦИОЛОГИЯТА
18. АКО МС ОТМЕНИ МОРАТОРНАТА ЛИХВА, ЩЕ ПАДНАТ И СМЕТКИТЕ ЗА ПАРНО
19. НИТО ЕДНА СМЕТКА ЗА ПАРНО НЕ Е ВЯРНА
20. СЪОБЩЕНИЯТА КЪМ ФАКТУРА НА ТОПЛОФИКАЦИЯ - ЗАКОНОНАРУШЕНИЯ ИИЗМАМИ
21. ТОПЛОПИКАЦИЯ И НАГЛОСТ
22. ОЩЕ МАЛКО АРИТМЕТИКА ЗА СТЪКМИСТИКАТА С ТОПЛАТА ВОДА
23. Монополистите претендират за търговски отношения с потребителите, но крият размера на лихвата и методиката, по която я начисляват.
24. УПРАВЛЕНИЕТО НА ТОПЛОФИКАЦИЯ СТРАДА ОТ СИНДРОМА НА ДАУН
25. КАК ШЕФОВЕТЕ НА ТОПЛОФИКАЦИЯ ПЕСТЯТ КАТО СИ ВДИГАТ ЗАПЛАТИТЕ
26. ЗАЩО И КОИ ЕВРОДИРЕКТИВИ НАРУШАВА ТОПЛОФИКАЦИЯ
27. ЗАКОННАТА ГАВРА С "НЕИЗПРАВНИТЕ" ДЛЪЖНИЦИ
28. ДАЛАВЕРАТА С ТОПЛАТА ВОДА
29. РЕШЕНИЕТО СИРИЯ:СИМВОЛНА ИЛИ ИСТИНСКА ПОЛИТИКА
30. БЕЖАНЦИТЕ И БЕЖАНСКИЯТ ВЪПРОС